Lugemiselamus

Stieg Larsson Millenniumi-triloogia


Stieg Larsson (1954–2004) oli ajalehe EXPO ajakirjanik ja peatoimetaja. 2005.a. ilmus tal esimene romaan «Lohetätoveeringuga tüdruk«, mis pälvis kohe suure tähelepanu. 2006. a. järgnes «Tüdruk, kes mängis tulega« ning 2007.a. triloogia kolmas osa «Purustatud õhuloss«. Need kolm pärast autori surma ilmunud romaani, tuntud ka kui Millenniumi-triloogia, on kujunenud lühikese ajaga rahvusvaheliselt tõeliseks fenomeniks.

Teoste läbivateks peategelasteks on Mikael Blomkvist ja Lisbeth Salander. Ajakirjanik Mikael Blomkvist on idealistlik, oma tööle pühendunud, fanaatiliselt õigust ja õiglust ihkav inimene. Lisbeth Salander on noor naine, kelle minevikus on midagi väga hämarat ja keda peetakse autistlikuks või lausa alaarenenuks. Tegelikult on aga tegemist maailmatasemel häkkeriga, kes lahendab meelelahutuseks keerulisi matemaatikaülesandeid ning kes on treeninud enda igas mõttes ellujääjaks.

 Lühidalt sisust:

Triloogia I osas „Lohetätoveeringuga tüdruk“ lahendatakse Rootsi ühe töösturi lapselapse Harriet Vangeri kadumislugu. Tegemist on õõvastava looga, mis kisub sind kaasa ja ei lase raamatut käest panna, enne kui viimane rida loetud saab.

Triloogia II osas „Tüdruk, kes mängis tulega“ toimuvad mõrvad, milles hakatakse kahtlustama esimesest osast tuntud autistlike kalduvustega Lisbeth Salanderit. Saab alguse ülipõnev jaht, kus ajakirjandus valab Lisbethi üle kontrollimata faktidest sopaga, politsei tahab noore naise iga hinna eest trellide taha saata ja Millenniumi ajakirjanik Blomkvist teeb kõik selle nimel, et Lisbeth igasugustest süüdistustest vabastataks.

Triloogia III osas „Purustatud õhuloss“ jätkuvad teises osas poolelijäänud sündmused. Ülipõnevas teoses on koht nii vandenõuteooriatele, salaorganisatsioonidele, ahistajatele, kui kättemaksule.

 

 

 

Paar mõtet:

Tuleb tunnistada, et ma pole seni nii mahukaid, lausa telliskivipaksuseid krimiraamatuid lugenud. Varases pubekaeas sai hulgaliselt mitmesuguseid kriminulle nö alla neelatud, aga ükski ei olnud nii gigantse välimusega. Välimus vastab seekord ka sisule, nimelt ei ole tegemist mingite lihtsakoeliste põnevikega, vaid väga detailiderohke, realistlike raamatutega, kuhu on pikitud ladus dialoog ning mida teatud hetkest alates lihtsalt ei suuda käest panna enne, kui tagakaas vastu tuleb. See eelmainitud „teatud hetk“ tuli minu puhul iga kolme raamatu juures leheküljelises arvestuses väga erineval ajal. Näiteks esimene osa köitis mind alates 30-ndatest lehekülgedest, teine kuskil 150-ndate juurest ja viimane alles 240-nda lehe kandis. Kolmanda osa puhul võib lausa öelda, et kuni nimetatud kaugusele jõudmist, pidin ennast raamatut lugema sundima. Miks? Aga sellepärast, et mulle ei meeldi lugeda igasugustest vandenõuteooriatest ja võimuorganisatsioonides toimuvatest mahhinatsioonidest. See teemavaldkond tundub kuidagi nii masendav, tülgastav ja üldse igasuguseid negatiivseid emotsioone tekitav, nii et pigem väldin sellesisulist ilukirjandust. Vaatamata just mainitule, tuleb tunnistada, et lõppkokkuvõttes üllatus-üllatus meeldis mulle kolmas osa kõige rohkem. Kui olin suutnud mainitud kriitilise punkti (lehekülje) ületada, läks asi nii huvitavaks, et raamatu käestpanekuga tekkisid tõsised raskused. Ei mingit venitamist sündmustega, ei liialdamist detailidega, ei mingit piinlemist, ahastust ja ängi teemal – millal ometi need “halvad” oma karistuse saavad, kõik oli perfektselt läbi mõeldud, kulgedes kaasahaaravalt kuni lõpuni.

Autor oli plaaninud Millenniumi-sarja 10-raamatulisena. Võimas! Õnneks võttis kolmas osa kõik otsad väga rahuldavalt kokku, nii et suurt igatsust kirjutamata osade suhtes ei tunne. Igal juhul kõigile, kes vähegi ihkavad midagi kaasahaaravat lugeda, on need raamatud ülihea valik.

Artikleid ja arvamusi:

A. Feldmanis „Triloogia, mis lõpuni ei kanna.“
U. Eslas „ABBA, Volvo, Lindgren… ja Larsson“
A. Juhanson „Mees, kes vihkas naistevihkajaid“
K. Davidjants „Lohetätoveeringuga tüdruk elab ohtlikku elu“

Blogid:
Sex, drugs and great books.
Never Judge a book by its movie.

Kasutatud: http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/sari?4035

Üks kommentaar “Stieg Larsson Millenniumi-triloogia

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s