Lugemiselamus

Daniel Pennac “Nagu romaan”


Õhuke raamatuke lugemisest ja lugemise vajalikkusest. Tegu ei ole keerulise, kuiva ja igava pedagoogilise tekstiga, vaid mõnusa, kaasahaarava ning vaimuka esseega. See on nagu ood kirjandusele ja lugemisele. Südame alt tegi soojaks ja oli nii mõnigi äratundmishetk. Neid viimaseid oli kindlasti rohkem just tänu sellele, et töötan raamatukogus laste- ja noorteosakonnas. Kes meist siin poleks näinud mõnda noort lugejat, kelle suurim huvi seoses kohustusliku lektüüriga piirdub lausega: “Mitu lehekülge on selles raamatus?!” või teatab  “…ei, ma võtan selle, milles on vähem lehekülgi!” Mõnikord on sellised olukorrad suisa koomilised, seda siis, kui tegu on sama teosega, kuid raamatu väljalaskeaastad erinevad. Õhem on millegipärast alati parem. Kuigi, uskuge mind, neis on täpselt sama palju sõnu. Sama palju sõnu, mis tuleb kokku lugeda…

Tegemist on Daniel Pennaci (1944-) rahvusvaheliselt kõige menukama teosega, mis tunneb huvi, miks noored enam ei loe, miks nad on raamatutest võõrandunud.

Paar tsitaati raamatust:

“Televiisor on ülendatud preemiaks… ja sellest tulenevalt lugemine alandatud teoorjuseks…”(lk.44)

“Teismelistele raamatutest rääkimine ning neilt raamatutest rääkimise nõudmine võib osutuda vägagi kasulikuks, kuid
see ei saa olla eesmärk iseeneses. Eesmärk on teos. Teos nende käte vahel. Ning mis puudutab lugemist, on nende
esimeseks õiguseks õigus vaikida. “ (lk. 124)

See teine tsitaat meeldib mulle millegipärast eriliselt. Tõesti, kui sa ei taha valjuhäälselt midagi raamatust, mida lugesid, arvata, siis jumala pärast, miks sundida kedagi oma arvamust avaldama. Võib-olla vahetult pärast lugemist tal polegi veel seda arvamust, või see arvamus tekib alles mõne päeva, nädala või aastate pärast, või  see emotsioon, mis saadi, on nii isiklik, et ei tahagi seda teistega jagada. Kui pidevalt nõuda arvamust loetu kohta, nii et sellest saabki omaette eesmärk, siis kaob lugemismõnu ära. Saada nauding lugemisest on minu meelest üks lugemise põhilisi eesmärke, kõik muu tuleb ajaga iseenesest.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s