Lugemiselamus

Jonas Jonasson “Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus”


Pärast pikka ja erakordselt sündmusterikast elu jõuab Allan Karlsson vanadekodusse ja ühel päeval on paratamatult käes kolme numbriga tähistatav sünnipäev. Kohal on valla volikogu esimees ja kohaliku ajalehe esindaja. Allanile on aga ees terendav nii vastumeelne, et ta ronib toaaknast välja ja põgeneb oma sünnipäevapeolt. Kiiruga haarab ta bussijaamast kaasa kohvri, mida tal paluti hetkeks valvata, ning peagi on tal kannul nii kurikaeltest kohvriomanikud kui ka politsei.

Kui soovid lugeda midagi tujutõstvat, siis rootslasest kirjaniku Jonas Jonassoni “Saja-aastane, kes hüppas…” on hea valik. Eluterve iroonia ja sarkasm on need, mis mind võlusid.

Lõpuks olen võimeline mõistma nende lugejate hüüatusi, kes mulle seni on pihtinud:”Niiii nautisin selle lugemist! Teate, see on NII hea raamat!” On jah. Väga positiivne ja helge, vaatamata sellele, et sündmused, mis aset leiavad, alati iseeneses just väga rõõmustavad pole. Kõik on natuke üle võlli keeratud ja kohati ehk isegi veider, aga kummalisel kombel usutav. Päikseline raamat. Elu on seiklus ja sinu enda huvides on, et sa oskaksid seda nautida. Mis aga peamine – elu ei tohi liiga tõsiselt võtta!

Raamat oleks kindlasti üsna toredaks jõulukingituseks. Kuigi, nagu me kõik teame, siis novembris ilmub eestikeelsena koduperenaiste pornoks tituleeritud (ETV saade “Ringvaade”) kogu maailmas lained lööv “Fifty Shades of Grey”. Mul on kuri kahtlus, et paljud leiavad hoopis tolle teose oma jõulupakist.

Kuid too saja-aastase raamat on ka vägagi popp, ei ole põhjust kurta. Kui mõni populaarsuse alusel omale lugemisvara soetab, siis olgu mainitud – tõlgitud on Jonas Jonassoni esikromaani lausa 25 keelde ja raamatust valmiv film jõuab kinolinadele juba tuleval aastal. Pole paha. Või mis?

3 kommentaari “Jonas Jonasson “Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus”

    1. Suurlinna võlud. Siin leidub harukogusid, kus raamat on sees, kui peamajas ja paljudes teistes harukogudes raamat väljas. Samas, ega siin järjekordi ka tegelikult pole :P Ilukirjandusele järjekorda ei panda.

      1. Jah, suurlinna võlud, Tartu on nii väike koht, et siin mina olin mitu nädalat järjekorras ja seda saan ainult nädala hoida. Peab kiiresti lugema.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s