Päev kajab

Meelis Looveer “Tark mees taskus”


kaardimäng-tark-mees-taskusTark mees taskus tundub esmapilgul häbematult lihtne kaardimäng ja ausaltöeldes, jutu järgi mis kaardipakil kirjas, ka natuke igav. Aga nagu me teame, siis esmamulje võib olla petlik. Ja seda see seekord oligi.

Mäng sisaldab 50 illustreeritud kaarti pluss 1 lisakaart, mis on jäetud mänguomanikul endal illustreerida ja kolme võimalikku reeglistikku, mille järgi tegutseda.
Katsetasime kõiki reegleid nii Jaaniga kahekesi mängides, kui mõni nädal hiljem ka viieliikmelise seltskonnaga.

1. võimalik variant mängimiseks – Segage kaardid hoolikalt ja asetage need laua keskele sinise täheküljega ülespoole. Avage lauale pealmine kaart, nii et näha on paar teemast ja tähest. Nüüd on kõigil võimalus kiiresti pakkuda mõiste või sõna, mis sobib avatud teema alla ning algab näha oleva tähega.
Kui kõige kiirema mängija pakkumine ka teiste arvates sobib, saab ta lahti oleva teemakaardi endale punktiks, samuti kõik selle all olevad.
Kui mitte keegi ei paku sobivat sõna või mängijad ei jõua kokkuleppele selles, kes kaardi endale saab, jääb kaart lauale ning uus teemakaart
avatakse selle peale.

Positiivne – kaartidele olid kõige rohkem küsimusi tekitavad tähed pandud paarikaupa. Segadust tekitavad sulghäälikud – k, p, t olid oma “nõrgemate” vendadega paari pandud, et kiires sõnadepakkumistuhinas üleliia kaalutlema ei peaks, et kas pakutav hakkab nüüd näiteks K või G-ga. Ühele kaardile olid ära mahutatud ka kõik kaunilt kogukamad täpitähed – ÄÖÕÜ ja ühtegi võõrtähte me pakist ei leidnudki, nii et ega väga palju mugavamaks sellist sõnadepakkumismängu teha saagi.

Kuna meil oli suurema seltskonnaga mänguõhtul mängijaid piisavalt, et kõik üksteise kõrvale istuma ei mahtunud, siis osad mängijad nägid kaardipakist tulnud kaarti ja sellel olevat teemat tagurpidi. See oli esimese hooga pehmeltöeldes häiriv. Näiteks siis kui mina jõudsin tagurpidi olevast sõnast kokku lugeda teema “matemaatika”, oli üks mängijatest jõudnud mitu head sekundit teemaga sobivat sõna välja mõelda ja pakkus juba oma varianti. Mina polnud veel mõtlemist alustanudki. Muidugi sai edumaaga mängija kaardi endale. Sellise olukorra lahenduseks võiks olla, et kaardi laualeasetaja loeb valjuhäälselt teema kõigile ette.

2. võimalik variant mängimiseks – Kaardisegajast vasakul olev mängija avab lauale pealmise teemakaardi ja peab pakkuma mõne sõna või mõiste, mis sobib näidatud teema alla ning algab näidatud tähega.
Kui ta teeb sobiva pakkumise, peab temast vasakpoolne vastasmängija samuti pakkumise tegema. Mängija, kes mõistliku aja jooksul ei suuda ühtki sõna pakkuda, saab kõik avatud kaardid endale miinuspunktideks. Seejärel avab temast järgmine mängija uue kaardi ning alustab uut vooru. Kui kõik mängijad on teinud õige pakkumise või kui mitte keegi ei oska õiget vastust pakkuda, jääb kaart lauale ja uued kaardid avatakse selle peale. Vooru alustanud mängija avab uue kaardi.

No selle reegli järgi mängides kostus ikka päris huvitavaid sõnapakkumisi. See on reegel, mille järgi mängides saab suuremas seltskonnas kõige rohkem nalja. Oleneb muidugi seltskonnast, et kui rikka fantaasiaga kedagi on õnnistatud. Meil oli ausaltöeldes lõbus nii kahekesi kui ka viiekesi. Aga otseloomulikult mida suurem seltskond, seda väljakutsuvam see reegel on.

3. reegli järgi on vaja pakkuda sõnu aja peale. Lisaks on vaja paberit ja pastakat. Täpsemalt saab reeglit lugeda, kui mäng juba endal kodus riiulil olemas ;)

Tark mees taskus puhul kehtib teada-tuntud tõde – lihtsuses peitub võlu. Kahekesi mängides saab arendada korralikke kiirusi ja väga tempokalt mängida, aga seltskonna puhul on plussiks mitmekordne fantaasialend ning sageli sellest lähtuv mahlakas huumor. Tark mees taskus on jõukohale erinevas vanuses osavatele sõnapakkujatele. Lihtsa ja mõnusa ajaviitena jättis see meile igati sümpaatse mulje.

P.S. “Lihtne” on muidugi suhteline. Reeglid on lihtsad, aga katsu sa öelda mõnda i tähega putukat. Noh, teab keegi?

kaardid
Allikas: http://www.rahvaraamat.ee

Üks kommentaar “Meelis Looveer “Tark mees taskus”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s