Lugemiselamus

Cheryl Strayed “Metsik”


metsikNaistekas. Mitte halvas tähenduses. Pigem tähenduses, et ma väga ei kujuta ette meest, kes seda raamatut heal meelel ja innukalt lõpuni loeks. Erandeid kindlasti leidub.
Tegu 26-aastase Cheryli autubiograafilise eneseleidmislooga. Noorel naisel läheb aastaid, et üle saada varalahkunud ema surmast. Aastaid kestnud enesepõletamine päädib metsikult raske ja mitu kuud kestva jalgsimatkaga Pacific Crest Trailil, rajal, mis kulgeb mööda Vaikse ookeani Ameerika-rannikut ääristavaid mägesid ja on nääpsukesele, seni mitte ühtegi seljakotimatka ette võtnud naisele tõeliseks väljakutseks. Cheryl on küll uurinud, mida ühel matkarajal erinevates olukordades võib vaja minna ja kogu selle kraami ka endale kokku ostnud, aga ta pole korralikult läbi mõelnud, mis valemiga ta suudab kõik selle seljas läbi tuhande miili vedada. Tundub uskumatu, et autor, kes alles oma reisi esimesel päeval pakib seljakoti ja selle läbi suure häda ja viletsuse endale lõpuks selga saab (täislaetud kott on vähemalt pool naise enda kehakaalust, ta ei suuda seda liigutada, nihutada ja isegi täisjõus meestel on seda kotti raske tõsta) otsustab, et kasvõi veri ninast välja, kasvõi hing paelaga kaelas – ta LÄHEB sellele tuhande ühesaja miilisele ja sugugi mitte lihtsale rajale, küürus metsikult raske kotti all, iga samm tohutu pingutus. See oli hetk, kui leidsin et ühtegi nii lolli inimest ju tegelikult siiski olemas ei ole. Või mis?

Autori retk ürgses looduses on kui omamoodi palverännak, täis metsikuid füüsilisi kannatusi, mille läbi puhastub keha ja vaim ning Cheryli meel ja hing leiab lõpuks rahu. Samas ega see raamat nüüd ainult üks suur kannatuste rada ka olnud. Seda siis ei otseses, ega kaudses mõttes. Seal oli mitmeid toredaid kohtumisi teiste raja läbijatega ja mitmeid tagasivaateid autori lapsepõlvele ja muidugi suhetele emaga.

Kinos jookseb sama raamatu põhjal tehtud film. Peaks vist vaatama minema. On lootust näha hingematvaid looduskaadreid.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s