Lugemiselamus

Massimo Gramellini “Ilusaid unenägusid”


unenagusidjpgAutobiograafiline lugu. Kirjaniku ema sureb, kui poiss on alles 9-aastane. Kuidas ja millist mõju see mehe edasisele elule on avaldanud, saab lugeda 170-lt “Ilusaid unenägusid” leheküljelt.
Raamatu tagakaanele on kirjutatud muu teksti seas … Ta ema on kadunud, jättes maha vaid nõrga parfüümilõhna poisi tuppa ja kägaras hommikumantli ta voodi ette. Kuhu ta kadus? Kas ta tuleb kunagi tagasi? Ja kas Massimo saab kunagi võimaluse ema ees eelmisel õhtul toimunud tüli eest vabandada?…
No kuulge, see on ju täiesti eksitav tekst. Lapsele öeldakse, et tema ema on surnud. Isegi matused toimuvad. Avatud kirstuga kusjuures. Miks sellist, vabandage, aga jura, tagakaanele kirjutada. Tekitatakse mulje, nagu raamat oleks midagi muud, kui see tegelikult on.

Miskipärast väga ei köitnud. Võimalik et mõtted olid hajevil või lihtsalt vale raamat valel ajal ja vales kohas. Või ma ei oska aru saada, kuidas üks inimene on niivõrd kinni oma ema surmas ja näeb, et kõik edasine on tihedalt seotud või mingil moel mõjustatud just nimelt sellest ühest, küll väga olulisest episoodist tema elus, ja nii raske on heas mõttes unustada, minna oma eluga edasi. Aga eks inimesed ole erinevad. Võibolla selline valik tundub lihtsam, turvalisem? Kokkuvõttes positiivne raamat. Tundub, et autor saab lõpuks läbi julguse jagada oma kogemust, ka julgust elada.

Advertisements

One thought on “Massimo Gramellini “Ilusaid unenägusid”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s