Lugemiselamus

Minna Lindgren “Surm õhtuhiies”


16718“Vanaduse juurde kuulub üksindus, selle vastu ei saanud. Ka niisugused vanurid, kel oli palju tegemist ja kes kohtusid iga päev inimestega, tundsid end üksildaselt. Mitte keegi ei peaks istuma telefoni kõrval ja olema kibestunud, et see iial ei helise. Lastel ja lastelastel oli oma elu ja nii see pidigi olema. Igaühel tuli keskenduda oma elule, ka vanuritel….”

Lõpetasin just soomlanna Minna Lindgreni humoorikas-põneva romaani pansionaadis elavatest vanuritest. Esiotsa pelgasin, et tegu on miskitlaadi Jonas Jonassoni “Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus” tüüpi raamatuga, mingisuguse sügava absurdiga, aga näe, ei olnudki. Täiesti kenasti seeditav huumorit täis “tükk” oli, kuigi lõigust, mille esiotsa tõin, seda võibolla ei eeldaks. Eks seal lisaks huumorile oli ka nii mõndagi mõtlemapanevat, sellest ajendatuna ka too väljavõte.
Autor on saanud Bonnieri ajakirjanduspreemia artikli eest, mis rääkis eakate elust Soome hooldekodudes, nii et lisaks põnevatele sündmustele kaasaelamisele, sai raamatust ammutada teadmisi kuidas siis ikkagi elu-olu ülemere naabrite vanuritel sujub. Selgus et sujub aktiivselt mitmevärvilisi ja -kujulisi tablette krõbistades. Ise ka imestan, et mind lausa huvitas, kuidas need pea sajandivanused tädid-onud tuhande järve maal oma vanaduse ja elamisega hakkama saavad. Üldiselt positiivne ja elujaatav lugemine, kui jätta kõrvale see väike pisiasi, et kõik maksab ja palju ja pole alati kinde, kas seda, mida sulle antakse, sa kindlasti alati vajad. Ainuke, mis on kindel – kõik maksab ja mitte vähe.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s