Lugemiselamus · Päev kajab

Javier Marias “Oxfordi romaan ehk kõik hinged”


Haa! Ei läinud aastatki kui sain Unepelgur-Anni kõrvalt ühe õhukese romaanikese loetud. Vaatasin, et lugemist alustasin veebruari alguses, täna on märtsi teine pool. Ega just igal võimalusel raamatut kätte ei haaranud, oli ju mustmiljon muud olulist asja vaja enne ära asjatada, aga näe, viimaks said ka need kõikse tagumised kümme lehekülge loetud ja raamat ongi läbi!

10303

68. lehekülg ja tükike 69. loetud, olin veendunud, et need on tolle raamatu parimad read. Sellisel viisil prügikastist kirjutada… ütleks et lausa hurmav. Lugesin suisa kaks korda, ei läinud halvemaks, pigem aina paremaks.
“Oxfordi…” süžee mind väga ei köitnud. Häirisid kohati kilomeetristeks veninud lausekeerutused, mis eriti metsikutena ja pügamistvajavatena mõjusid lehekülgedel, kus räägiti kõrgkooli ametlikust õhtusöögist. No kui ikka lauses on miljon koma ja veel ka vägagi arvestatav tekst lisatud sulgudesse, mis ei ole sõnaseletus, vaid peategelase lisandused millegi-kellegi kohta, ja kui raamatut loeb minusugune titemamma, kes peab täiesti suvalisel hetkel beebi-neiu juurde tormama, siis naastes loetu juurde, on üsna keeruline leida kuhu pooleli sai jäädud ja kui mingi veidra juhuse tõttu leiadki, tekib tunne, et võiks siiski lause algusest peale uuesti läbi lugeda, aga lause alguse otsimine võtab nii kaua aega, et unepõlgurist beebi-neiu jõuab kehva õnne korral sind veelkord eksitada. Ehk kui ma kuuluks normaalsete inimeste hulka st poleks titemamma, siis vast need kilomeetrised mõttevoo-laused ei häirikski. Praegu tingisid nad lihtsalt aeg-ajalt korduvlugemist. Võib öelda, et ma olen “Oxfordi…” nüüd vähemalt kaks või suisa kolm korda läbi lugenud. Ei kahetse.

 

 

 

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s