Lugemiselamus · Päev kajab

Emma Healey “Elizabeth on kadunud”


healeyEsikaane alläärelt on võimalik lugeda – Costa auhinna võitnud psühhopõnevik.

Autor on suhteliselt noor, sünniaastaga 1985. Raamatu peakangelanna ning ühtlasi minajutustaja see-eest juba üle 80 aasta vana proua Maud. Maud unustab. Tal on taskud täis sedelikesi, kuhu paneb kirja kõike, mida peab meeles pidama ja seda kraami on palju. Maud ei suuda meeles pidada peaaegu mitte midagi. Ta unustab, et keetis endale teed ja plaanis seda juua. Nii on esikus terve rivi jahtunud teega tasse. Tal on tunne, et tütar Helen käib teda väga harva vaatamas, kuigi tegelikult astub Helen ema juurest läbi iga päev. Maud läheb poodi, olgugi, et tal on kodust lahkumine keelatud, suutmata meenutada, mida ostma pidi ning ostab siis igaks juhuks mitu purki tükeldatud virsikuid. Seda iga jumala päev… Miks tema üha tuhmimaks muutuv mälu käseb virsikuid osta, selgub lugemise käigus.

Maud mäletab suurepäraselt vaid oma noorusaega ja eriti just seda perioodi, kui kadus tema õde Susan. Teine fakt, mida proua raudselt teab, pärineb aga tänapäevast ja nimelt – Elizabeth, Maud´i sõbranna, on kadunud. Paralleelselt toimubki tegevus nii kaasajas kui aastakümneid tagasi, mil kadus Susan.

Miks Maud mõni minut või suisa mõned kümned sekundid hiljem ei mäleta, mida talle just öeldi või ei suuda meenutada, kes see üldse on, kes temaga hetkel vestleb, pole teada. Autor ei ütle seda selgesõnaliselt. Ilmselgelt aga ei saa olla tegemist päris tavalise vanusest tuleneva mälu nõtrusega.

Üsna haarav lugemine. Eriti köitis mind miskipärast raamatu esimene pool. Kirjutada mingit lugu, seejuures mitte unustades, et su minajutustaja on tõsise mäluprobleemiga ja peab kõike unustama, polegi vast kõige lihtsam. Ausaltöeldes, olin esimese hooga niivõrd haaratud Maud´i tegelaskujust, et ei suutnud jälgida, kas oli mingeid loogikavigu st kas ta ikka unustas kõike või suutis kaks lauset tagasi mõeldut oma mõtetes taassõnastada :)

Hea ajaviitelugemine.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s