Ökoloogiline mürk


Mõned päevad tagasi tellisin meile ühe teenusepakkuja kaudu nädalase toiduvaru. Enamus kraamist tuli kenasti koju. Nagu ikka oli mõni toode laost otsas (tavaliselt 1-2 toodet), ilmselgelt neid ma ei saanud. Reeglina helistatakse ja pakutakse asendust, seekord mitte. No olgu. Elame üle.

Sain hoopistükkis boonusena nö kraami peale ökoloogilist mürki – solaniini. Üllatus-üllatus, miskipärast säherdune lahke lisandus mind õnnelikumaks ei teinud. Vastupidi. Eriti veel kui olin meeltesegaduse hoos ostnud keskmisest kallimaid mahekartuleid. Palun väga, olidki kohe niivõrd ökod ubinad, et kogu 2kg-ne kott rohetas mõnusasti. Lihtsalt ei jõudnud ennast ära kiruda. Oli mul nüüd vaja…

Tavaliselt ostan igat masti juurikad ja puuviljad turult. Seekord mõtlesin, et ei viitsi vedada, tellin parem. Viga! Ilmselgelt enam ei kordu. Kaameldan kõik juurikad ise koju, nii vähemalt näen, kui rohelised-mädased-laigulised või mis iganes mu hädased viljad meile saabuvad.

Mõned natuke vähem rohelise välimusega kartulid koorisin ikkagi toidu sisse. Paha tunne oli küll…

2278737t1hb4fd
Foto: Mihkel Maripuu

Anni, kes pole seni toore porgandi söömisega eriti hiilanud, pistis seekord “söögitegija abistaja” rasket koormat kandes põske KOLM porgandit. Konkreetselt järjest sõi kõik ära, ei pudistanud-lödistanud midagi kuhugi. Hämmastav.

Mõtlesin, et võimas!, päris hea pajaroog tuleb – umbes kolm kartulit ja hunnik kapsast, sest porgand tundus kaduvat, enne kui see üldse toidu sisse jõuab, preili kõhtu. Õnneks oli külmikus kaalikat ka. Porgandi toorelt ärasöömist ei tahtnud kohe kindlasti keelata. Sada aastat olen preilile porgandit toorelt pakkunud ja nüüd, kui neiul on säherdune porkna isu peal, minu suu keelamiseks ei avanenud.

Sukeldusin hoopis tõsisemaks avastusretkeks külmikusse ja mis ma sealt leidsin – kolm fantastilist tagavaraporgandit! Imeline. Koorisin salaja ruttu ära ja viuhti! patta.

Rohelist kartulit ärge sööge, ilmselt ära ei sure, aga kasulik ka ei ole.

 

 

2 Comments

  1. Meil on juurviljad põlu all aga toorest porgandit süüakse hea meelega. oleks ainult meeles põnnidele piisava hulgal neid valmis puhastada.

    1. Pakkusin ükspäev naerist neiule, toorel kujul. Ei sobinud. Kaalikas on ka talle siiani kahtlane tundunud. Aga ma ei paku piisavalt sageli, ikka läheb pigem õun, küll eestimaine, aga ikkagi. Lohutan ennast, et vähemalt hautatud versioonis ta juurikaid siiski sööb, nii naerist kui kaalikat ka.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s