Jutusta!


Lugusid jutustas meile, pisikestele põnnidele, kunagi ammustel aegadel vanaisa ja isa. Reaalselt ma ei mäleta mitte ühtegi konkreetset jutuvestmist, mäletan vaid, et meile jutustati mitmeid kordi Tolstoi “Kolme karu”, muinasjuttu naerist ja muidugi Punamütsikest. Lugusid oli otseloomulikult veel. Väga eredalt on meeles hetk, mil ise lõpuks “Kolm karu” loetud sai. Tohutu pettumus. See tunne… Kuidagi üliveider. Raamat oli tuhandeid kordi igavam, kui minu mälestus kuuldud loost. “Kolm karu” oli minu lemmik jutustus, aga raamat… võeh, no nii igav, et anna olla.

Täpselt ei mäletagi mitu head nädalat tagasi see juhtus… Jutustasin Annule Punamütsikesest. Punamütsike oli tema kõige esimene lugu. Lugu, mida ma ei lugenud raamatust, vaid rääkisin umbkaudu seda, mida mulle kunagi jutustati. Preili tahtis kohe kordusesitust, ikka uuesti ja uuesti. Seejärel juba jutustasin naerist ja kolmest karust.

Anni vanus on selline, et ta peaks eelistama tegelikult nö päriselulisi lugusid. Muinasjuttude vestmine peaks tulema veidi hiljem.

Muutsin natuke jutustatavaid lugusid. Hästi natuke. Naeri loos ja karude loos sai peategelaseks Anni. Oi, see meeldis talle väga! Punamütsikese jätsin üldse üsna pea kõrvale. Nüüd oleme jõudnud seisu, mis ilmselt preilile meeldib kõige rohkem, aga mulle on kohati suur peamurdmine :)

Vähemalt paar korda päevas, pluss ööunneminekul soovib ta pärast traditsioonilist raamatust loetud õhtujuttu, kui tuli on juba kustutatud: “Emme, jutusta!”

Vähegi lihtsustamaks olukorda, kuhu sattunud olen, palun nimetada, millest ta lugu soovib. Eile õhtul oli näiteks märksõna “mootorratas”. Esimese ehmatusega ei tundunud just väga lihtne ülesanne. Mõtlesin. Mõtlesin veel natuke. Anni ei saanud aru, miks lugu ei tule. Kordas oma soovi mitu korda ja viimaks vist leidis, et ilmselt sõna on mulle keeruline ja võibolla ei saanud ma üldse aru, mida ta ütles, nii lausus neiu viimaks natuke kõhklevalt: “Jutusta mootorist.”

Sai ikkagi loo mootorrattast :) Saan aru, et talle meeldib, kui üks tegelastest on Anni. Soovitatavalt võiks seal olla emme ja issi ka. Lugude sisud on väga elulised, sageli on midagi sarnast päriselt juhtunud, aga alati on ka midagi väljamõeldut, kohe kindlasti mitte muinasjutulist. Ikka päris asjad. Nagu Jipi ja Jannekese loodki.

Kui preili ütleb “Jutusta issist!”, on mul reegel, et räägin midagi, mis ongi mingis varjatsioonis päriselt toimunud (mitte üdini biograafiline, eks ole). Põhjus esiteks väga proosaline, mul on nii palju lihtsam :) ja teiseks, ta võib arvata, et ma just nimelt räägingi päris loo, asja, mis on päriselt toimunud. Tundub kuidagi ausam, rääkidagi asjadest, mis on reaalselt toimunud, sest ta on veel nii tilluke, et ilmselt väga fantaasia ja päriselu vahel vahet ei tee. Kõik on päris. Tema jaoks.

Praegune “hittlugu”, mida on taasesitamisele nõutud, tuleb märksõna liivakast peale. Lugu väiksest punasest õnnetust liivakastist, milles pole liiva ja kus ükski laps ei mängi.

Tean küll, et lugude jutustamine on oluline keelelise arengu mõttes (vahemärkus: Anni nimetab mind emmeks, aga nüüd on ta aeg-ajalt täiesti omaalgatuslikult kasutanud minu poole pöördumiseks sõna ema. Nii veider. Ilmselt katsetab, loob seoseid või miskit), aga no ise lühikesi lugusid välja mõelda (lennult!) ja seda mitu korda päevas, on kohati väga keeruline. Ikka väga. Lugu peab kõlama soravalt, ei mingit kokutamist, laused peavad olema korrektsed. Hea lugu on tore, piisavalt lihtne, selge. Võimalusel kasutan loos korrektselt neid sõnu, mida preili ise valesti ütleb.

Üks lugudejutustamise nö sett sisaldab maksimaalselt kolm jutukest. Rohkemaks järjest pole ma võimeline. Nõrk, aga võibolla ma veel arenen :)

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s