Festival ja lõikus


Ja nädal kaduski. Kuhu, ei tea. Ju ta kuhugi väsimusse ilmselt kihutas. Nädala saba on veel ületamata, aga eks seegi kaob hetkega. Seekord üle pika-pika aja veedame paar päeva Pärnus. Loodetavasti on palju päikest ja positiivseid emotsioone.

Möödunud laupäeval käisime Artises Euroopa lastefilmide festivali raames animatsiooni “Tüdrukud ja draakonid” kaemas, muidugi koos preiliga. Ei saa öelda, et kinos just meeletult rahvast oleks olnud. Külastasime hommikust seansi ehk oli selles asi. Varajased ärkajad nagu me oleme. Aga oligi mõnus, hea rahulik peaaegu täiesti tühjas saalis laiutada. Jaan vaatas vahepeal unenägusid ka, khm.

Anni on korra enne suurelt ekraanilt multifilmi näinud ja selles mõttes hirmu ei olnud, et ta ei suudaks tunnikest rahulikult olla, pelutas ehk pisut filmide graafika, mis erines märgatavalt nt Peppa joonisfimist ja lood ise ei olnud ka ülemäära humoorikad ning väga lihtsad. Aga preili oli ikka võlutud. Ekraani lummus ilmselt. Ekraanid on selliste pisikeste tegelaste magnetid. Lähiajal ei plaani enam preiliga kinno minna. Las kasvab veel :) Teatrisse see-eest on aprillikuus meil soov jõuda kahel korral. Piletidki olemas, kui nüüd vaid tervis vastu peaks.

Selle va tervisega on kummalised lood. Jah, mulle tundub, et väike neiu jääb kergesti nohusse, aga kas see on ka meditsiinilises mõttes tõsisem probleem, ei tea. Kuidagi peab ju inimene ennast haigusetekitajatega kurssi viima, nendega harjuma, end seeläbi vastupidavamaks treenima. Ja kohe kindlasti on palju hullemas versioonis nohupõdemised võimalikud, kui meie seda seni oleme teinud (ptüi-ptüi-ptüi!).

Ehk siis. Ma nii igaks petteks käisin neiuga ära LOR arstil. Tahtsin teada, mis lood on adenoididega (neelumandlid), kas need on liiga suured või mitte, et kas need häirivad millegi arengut või mitte. Tehti röntgen adenoididest. Lisaks uuriti spetsaparatuuriga kõrvakuulmist.

Muide ma läksin kõike seda tegema olukorras, kus Annil oli täpselt päev enne alanud väike nohu. Teavitasin sellest ka kõiki spetsialiste. Adenoidide suuruseks öeldi – keskmised. Ja pandi kirja operatsiooniaeg. Aastapärast veebruari lõpus peaks minema. Ma olen suhteliselt täiesti veendunud, et me oleks igal juhul opiaja saanud. Mulle jäi kogu sellest asjast tunne, et noh, kuna te olete kohale tulnud, siis oma tubliduse eest opiaja ikka teile anname, midagi tuleb ju anda. Eriti mõistlik suhtumine. Või siis mitte.

Kuigi meil on aeg kirjas, praeguste näitude põhjal opile pigem ei lähe. Miks peaks laskma teha operatsiooni, kui isegi nohuse olemise juures öeldakse, et adenoidid on  keskmise suurusega (vaid)? Vahemärkuse korras – adenoidid suurenevadki kui on nohu. Ja pealegi võib meil olla mõni allergia. Seda, kusjuures, isegi peaaegu nagu soovitati uurida. Pigem küll öeldi, et ehk aastaga selgub, kas on mõni allergia, mis võiks nohu soodustada. Ega siin lambist midagi ilmselt ei selgu. Uurima peab.

Ja adenoidid ei ole siiski päris suvaline kraam organismis, mingi üleliigne võõrkeha, a´la ups! teil on siin kuues sõrm, lõikame ära, milleks teile see, ja rahu majas. No ei ole nii.

Neelumandlil on täita oma osa immuunsüsteemis. Põletikud stimuleerivad lümfikoes immuunkehade teket, tõstes kogu organismi vastupanuvõimet võitluses haigustekitajatega. Laste immuunsüsteem on bakteriaalsetele ja viiruslikele nakkustele vastuvõtlik, pidev kontakt haigustekitajatega põhjustab kroonilist neelumandlipõletikku (adenoidiiti), mille tagajärjel neelumandel suureneb.  (kliinik.ee)

Ehk nagu ma aru saan, siis neelumandlid st adenoidid tõstavad organismi vastupanuvõimet võitluses haigusetekitajatega. Probleem tekib, kui nad ise muutuvad põletikuliseks. Vot siis võivad kaasneda tuhanded hädad, mida kirjeldatakse samuti kliinik.ee lehel. Hetkel meil puuduvad väga paljud ohumärgid, mida seal kirjeldatakse. Huvitav on, et arst ei küsinud nendega seoses minu käest ühtki täpsustavat küsimust. Pigem üksnes väitis, et kõik läheb palju paremaks, kui adenoidid eemaldada.

Eks näis, mis aasta pärast saab.

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s