Lugemiselamus · Päev kajab

Mattias Edvardsson “Täiesti tavaline perekond”


Perekonnadraama ja krimilugu ühes. Psühholoogiline põnevik, mis kindlasti haarab kaasa ja naelutab enda külge kuni tagakaas paistab. Psühholoogilisuse aspekt kordades tuntavam, kui nii mõnegi teise sarnase omadussõnaga rikastatud tagakaanetutvustuse põhjal eeldades seni kogetud. Ilmselt ongi raamatu köitvuse võti just suts sügavamate allhoovuste peegeldamine läbi kolme pereliikme. Loo raamistik iseenesest on lihtne ja usutavasti kaob peagi meeltest. Samas. Lihtsusesse on peidetud omad nüansid, pisikesed keerutused, mis muudavad sündmused hoopis mitmetahulisemaks.

19-aastast mässulise loomuga Stellat kahtlustatakse 32-aastase ärimehe mõrvas. Neiu isa on vaimulik ja ema advokaat. Huvitav komplekt tegelasi. Justkui näitamaks, et tegemist on kindlasti millegi muu, kui täiesti tavalise perekonnaga. Raamat on jaotatud kolmeks osaks. Igal osal oma minajutustaja – isa, tütar, ema. Nii nagu igas tavalises perekonnas – on vanemad ja on laps(ed) ja nendevahelised kohati väga keerulised suhted.

Köitvalt kirja pandud. Kui hästi me ikkagi tunneme neid, kellega igapäevaselt koos elame? Kõigil on saladusi. Kui lähedale me teisele inimesele pääseme? Täpselt nii lähedale, kui meid lastakse. Kusjuures, olen mõelnud, et lapsed ja nende vanemad jäävadki väga sageli teineteisele võõraks. Lapsed jäävad sind reeglina armastama ka siis, kui oled täielik tõbras, veresidemete vastu ei saa, aga tõeline lähedus, seda on keerulisem saavutada just nende rollide tõttu, mida kantakse – laps ja vanem. Et lähedus oleks täielik, peaks ületama lapse ja vanema suhte (mitte kaotama!). Nad peavad saama sõpradeks. Ilmselt kõige suuremat mustkunsti tuleb seejuures teha vanematel. Lapse jaoks on vähemalt mingi vanuseni tema vanem ka tema sõber. Kuidas vanemlus ja sõprus ühendada – väga keeruline.

Ja muidugi see teema, kuidas me käitume kriisiolukorras? Mida sa teeksid kui… ? Võimatu öelda enne, kui olukord käes.

Soovitan. Väga hea meelelahutus.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s