Lugemiselamus · Päev kajab

Fredrik Backman “Britt-Marie oli siin”


Vaatasin oma Goodreadsi statistikat. 2019. a sai loetud 84 raamatut, neist 13 täiskasvanutele ja kõik ülejäänud lasteraamatud. 84 pole tegelikult päris korrektne number, sest ma ei ole kõiki Annule ette loetud lasteraamatuid Goodreadsi kandnud. Mõnedele ei ole viitsinud ise kirjet teha ja teised on jällegi sellised, mida oleme kahepeale Jaaniga preilile ette lugenud, st ma ei ole ise raamatut täielikult läbinud, seda ju loetu pähe üles märkida ei saa. Muide, loetud leheküljed ei kattu loetud raamatute lehekülgedega, sest nii mõnedki neist said korduvalt ja korduvalt kaanest kaaneni preilile ette kantud. See selleks… Nüüd kaks sõna täiskasvanute raamatutest kõige-kõige meeldejäävamast, kõige uskumatumast, imelisemast, selleks on muidugi – “Britt-Marie oli siin”.

Britt-Marie lugu oli minu jaoks möödunud aasta viimane läbiloetud raamat. Lugemise lõpetasin jõululaupäeva öösel, kui Annut magama panin. Annu ootas und, mina soolalambivalguses kõhutades vaikselt muudkui neelasin raamatut. Mõnus positiivne lugu. Raamat, mida tahaks endale päriseks, praegune tuli kraamatukogule tagastada. Lihtsalt nii-nii ülihea, et võiks olla ka minu raamaturiiulis. Saab nutta, saab muiata. Igale peatükile suudab kirjanik panna mõjusa punkti, ei midagi suurt ja põhjapanevat, vaid väikest ja kriipivat, mis võtab kokku, paneb mõtlema ja annab palju sügavama efekti, kui puust ja punaseks allajoonitud targutamine.

Kuuekümne kolme aastane Britt-Marie ei ole tegelikult üldse passiiv-agressiivne vinguviiul. Ta on lihtsalt kultuurne inimene, kelle hing kisendab, kui ta näeb mustust, kriime või valesse sahtlilahtrisse pandud nuge-kahvleid. Ta on äsja jätnud selja taha nelikümmend aastat kestnud abielu ja pannud koduperenaise ameti maha. Ainus töökoht, mida talle pakutakse, asub Borgis, majanduskriisist räsitud alevis, kus kõik ärid peale ühe õllehaisuse pitsabaari on uksed kinni pannud. Britt-Marie vihkab jalgpalli, aga jalgpall on ainus rõõm, mis Borgi elanikele veel jäänud on…

P.S. 7 lasteraamatut käesoleval aastal Goodreadsi kantud.

Üks kommentaar “Fredrik Backman “Britt-Marie oli siin”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s