Päev kajab

Väike eksperiment – komm või veel rohkem kommi


Mingi aeg tagasi jagas Britt Instas videoklippi, kus tegi oma lastele katse, kas nad söövad pakutud kommid ära, kui üksinda tuppa jäävad, või ootavad ema tagasitulemist ja söövad siis.

Otseloomulikult pidin Anni sarnase katsumuse ette panema. Mina küll Annut ei filminud. Britt filmis, mainis, et kaamera oli varjatud. Lapsed väidetavalt ei teadnud filmimisest midagi. Klippi vaadates jäi küll hoopis teine mulje, eriti kui kõige vanem kolmest kallutas kaussi, et kamoflaažitud kaamerale kausi sisu näidata. Khm. No olgu, võib-olla oli kaamera ülinunnu kaisuka sisse peidetud, kuigi tundub ikkagi imelik, et kooliealine laps hakkab kaisukale kausi sisu näitama pöörates kaussi, mitte tõstes kaisukat… Aga olgu, tegelikult polegi see oluline.

Annu saab magusat – mõnda Biomarketist ostetud kommi – ainult nädalavahetustel. Oli pühapäeva hommik, Annu suures kommiootuses. Võtsin 6 väikest kummikommisüdant, Annu armastab kummikomme, ja panin taldrikule. Andsin preilile ja ütlesin, et neid ei tohi ära süüa enne kui ma tagasi tulen. Kuna klassikalises (jah, see on laialt tuntud eksperiment väikestele põnnidele) katses öeldakse lapsele veel ka, et kui sa kommi ei võta, saad pärast kommi juurde lisaks sellele, mis sul juba on (antakse üks komm lapsele ja öeldakse, et saad pärast ühe juurde), siis ma tegin samamoodi, ainult et veidi ebamäärasemalt, mis ilmselt ei ole väga mõistlik, sest hea oleks, kui ootused oleks selgelt formuleeritud. Ütlesin, et kui sa ei võta kommi enne, kui tagasi tulen, saad kommi veel juurde. Anni, kes oli nagunii suures kommiootuses ja nähes taldrikul juba 6 KUMMIkommi, mis oli nagunii tema jaoks juba väga märkimisväärne kogus, ütles selle peale: “Oooooooo!” ja noogutas. Jätsin preili kommitaldrikuga kööginurka ja läksin vannituppa põrandat pesema. Anni, kes sai aru, et ta ei tohi kommi võtta kohe praegu, mõtles, et läheb ka siis taldriku juurest ära ja kappas esikusse. Tundus, et eksperiment hakkab nässu minema. Lendasin juurde ja selgitasin: “Ei. Sa pead ootama kommitaldriku juures.” Siis tuli see, mis mind tegelikult kogu eksperimendi juures enim hämmastas.

Annu ütles: “Jah, emme!” ja läkski tagasi kommitaldriku juurde. See käis nii lihtsalt. Momentaalne sõnakuulamine, hämmastav.

Mina läksin, nagu öeldud, vannitoa põrandat pesema. Pesin seda seal kaks-kolm korda üleni ära (väike vannituba), ise kuulsin samal ajal, kuidas Annu tegi kööginurgas söögiriistade sahtli lahti ja otsis sealt midagi. Info mõttes: Annu eelistab süüa kummikomme lusikaga, sest ta ei taha oma näppe nätskeks teha. Kummikommid võivad olla kleepuvad. Tüütu, eks ole, vähemalt mõnele meist :)

Noh, mul oli ärevus sees, aga lasin ikka edasi va põrandapesuga. Britt pani lapsed ootama 3 minutit. Ma ikka pesin ja nühkisin… ilmselt siiski kauem kui 3 minutit. Kui köögis oli mõnda aega olnud vaikus, läksin viimaks vaatama, mis toimub.

Kas Anni oli kommid ära söönud? Või ta parajasti sõi kommi? Kühveldas neid lusikaga endale suhu?

Mis vaatepilt mulle avanes: kommitaldrik oli pandud Annu väiksele toolile, toolile, mida ta kasutab erinevate asjadeni ulatumiseks. Ise istus tooli juures maas. Käes oli tal kollane plastiklusikas, jäänuk beebiajast, Annu lemmiklusikas tollest ajast. Ja ta istus seal, kommitaldrik nina ees. Toksis vaikselt lusikaga taldrikut, vaatas komme ja… Ootas. Läksin ja lugesin kommid üle, mitte häälega, vaid vaikselt omaette. Annu küsis, et mis ma teen, kas kontrollin :) No jah, noh. Kuna komme oli nii palju, siis võis ta ju arvata, et ma ei pane tähele, kui näiteks üks neist on puudu. Kõik olid alles.

Väidetavalt peaksid need lapsed, kes kommi ei võta, olema tulevikus edukamad, nad on nõus pingutama, et saavutada kõrgemaid eesmärke. Ei tea. Aga eksperiment sai tal igal juhul edukalt läbitud. Preemiaks lisaks olemasolevale veel 6 kummikommi. Preili oli ülirahul.

Pildid on hoopis meie nädalavahetusel tehtud väikesest kahekesipausist spas ja looduses. Kes ära arvab, kus täpsemalt sai käidud, võib endale või mulle veini välja teha ;), puhtast rõõmust, et täppi läks arvamine ;)
P.S. Viimane pilt reedab raudselt.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s