Lugemiselamus · Päev kajab

Clare Mackintosh “Laske mul olla”


Teate mis, mõnikord on mul lihtsalt kahju, et ma ei tohi ära rääkida/ lahti seletada raamatu lõppu, kuigi väga tahaks, sest ilmselgelt saavad sellest umbes pooled või veelgi rohkem inimesi täiesti valesti aru. Ja siis ütlevad, et raamat oli põnev küll, aga no see lõpp nagu lonkas veidi, vajus ära, või tekitas segadust, oli kuidagi lahtine. See on täpselt selline raamat. Siin on rohkem. Jeah, ma praegu täiega egotsen, sest võtan endale õiguse taguda vastu rindu ja öelda, et sul peab nupp nokkima või pead viitsima võtta mõned peatükid tagasi ja laskma silme eest läbi täpse sündmustiku, a´la kus keegi paiknes, lisaks lugema teksti mõttega, ära lenda üle, kuigi ilgelt tahaks, sest no, põnev ju ja otsustav hetk ja … Ära eelda asju. Su enda aju mängib sulle vingerpussi. Ja usu, et mõned kirjanikud ikkagi ei nämmuta kõike ette ära. Sa leiad sealt palju tummisema lahenduse kui esmapilgul paistab, juhul kui oskad otsida ja leida.

No muidugi ma tohiksin siin lõpu lahti seletada, keegi ei keela, aga kes pärast lahtiseletamist seda raamatut enam ise lugeda tahab? Eriti mitte keegi. Ja vot nii juhtubki, et mõni jääb arvama, et raamatul on kahtlane lõpp ja jälle jäeti mingid otsad lahti. Kuramus. See on väga hästi kirjutatud põnevik, nii selliste keerutustega, millest saab iga lugeja aru, kui ka väikse knihviga, mida iga lugeja ei pruugi kinni püüda. Kas sina püüad?

Ma spoilerdan nüüd väga väheke. See ei riku mitte mingisugusel määral raamatust saadavat elamust, aga aitab võib-olla hajutada nende inimeste kahtlusi ja kõhklusi, kes vihkavad igasugust ebamaisust ja saavad lugemiskrambi kohe, kui ootamatult tekib mulje, et kuskilt miskit vaimuderiigist sekkub väga ratsionaalsesse halli argipäeva. Mina ise olen muideks selline lugeja. Aga teate mis – kannatage ära. Teie esmamulje on petlik. Kõik on väga maine, ratsionaalne ja loogiline ja väga kaasakiskuvalt jutustatud.

Sisust: Anna on noor ema, kelle vanemad on mõlemad sooritanud mõnekuulise vahega enesetapu, samas kohas ja samal viisil. Anna hakkab saama pärast mõlema vanema surma vihjeid, et tegu ei pruukinud olla enesetappudega. Asja hakkab uurima erru läinud politseinik Murray. Lisaks pealiiniloole, mis on Anna ja tema vanemate lugu, jookseb Murray ja tema isiksushäirega ning korduvalt enesetappe üritanud naise Sarah lugu. Niisiis ei ole see lihtsalt ülihea põnevik, vaid võimalus mõlgutada mõtteid vaimu ja meele hapruse teemadel laiemalt.

Just vaatasin, Petrone Print on tõmmanud sellel raamatul hinna täiesti üle mõistuse madalaks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s