Lugemiselamus · Päev kajab

Christine Dwyer Hickey “Nääps”


Raamat jutustab Dublinis elavast perekonnast. Esmapilgul tundub, nagu oleks tegu hästi funktsioneeriva ja ka materiaalselt puudust mitte tundva suurperega, kus toimetavad ema-isa ja viis last, kellest vanim on erivajadustega. Caroline ehk Nääps, nagu teda kutsuma hakatakse, on lastest vanusepoolest keskmine. Läbi tema silmade jälgitakse kümne aasta jooksul perekonnas toimuvat. Mida vanemaks saab loo jutustaja, seda enam avaneb pilt, mis on kaugel harmooniast.

Jutustamisstiil on lakooniline, ilma suurte emotsioonideta, mis minus kui lugejas tekitab tugeva distantsi. Kirjutamisstiil, kus puuduvad otsekõne markeerivad kirjavahemärgid, süvendab mainitut veelgi. Tulemuseks oli, et pärast peaaegu poole raamatu läbimist tekkis sisse väike tõrge, sest ma tundsin ennast nii eemal, eraldi, lugu tundus kuskil teistes sfäärides hõljuvana.

Kui Nääps saadeti internaatkooli ja tasapisi hakkas välja kooruma Lugu, mida meile jutustatakse, olin vaimustuses, eeskätt üllataval kombel just nimelt viisist, kuidas meile seda kõike jutustatakse, loo jutustamise stiilist. Kõik see, mis mind enne oli eemale tõuganud, oli hoopis salamahti lasknud tekstisse peidetud tunnetel imbuda minu kõige varjatumatesse hingesoppidesse. Olin selleks hetkeks juba nii ära uppunud Nääpsu kogetavasse üksindusse ja armastusejanusse, et mu süda oleks peaaegu lõhkenud.

Tegelikult ma nutan ka praegu, kui meenutan, kuidas väike Caroline helistas pimedast ja inimtühjast internaatkoolist emale koju. Ta palus abi ja ema tõukas ta ära… Ma ei tea, kas selleks peab olema ise ema, võibolla. Mulle mõjus see nii, et pidin võtma pausi. Nutmiseks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s