Päev kajab

Sõnad jäävad kurku kinni


Hommikumantlis meesterahvas rebis juhipoolse ukse lahti. Esialgu ei saanud arugi, mis tal seljas on, olin selleks liiga hämmingus. Seesinane arusaamine jõudis minuni mõned head sekundid hiljem.

Seisime Ökuti juures. Jaan läks smuutit tooma, meie koos preiliga jäime autosse. Mina juhi kõrvalistmel. Järsku rebiti juhipoolne uks pärani. Mingisugune meesterahvas oli ilmselgelt ärritunud. Põhjuseks meie auto töötav mootor. Maja, mille kõrval seisime, aknad olid pärani, palav ju. Mees tegi mulle selgeks, et mootor tuleb välja lülitada. Mainis, et meil on diiselmootor ja tal on aken lahti. Olin täiesti pahviks löödud. Lülitasin mootori välja. Ei öelnud, et vabandage väga, aga meil on raudpoltkindlalt bensiinimootoriga masin, mis mure tal selle diiseliga on? Jaan leidis hiljem, et oleksin võinud tüübile lausuda: “Pane uks kinni. Tulin just koroonatestilt ja tulemus pole veel teada.” Sündmus juhtus mitu nädalat tagasi, kui mul räme kurguvalu tekkis ja palavik tõusis ja kohe testil ära käisin. Ei tea, mida see mees mõtles, kui mind nägi. Ma ei öelnud reaalselt sõnagi. Tema oli põhimõtteliselt poolpaljalt oma hommikumantliga ja väga ärritunud olemisega. Mina kuumalainele ebatüüpiliselt pusa, rättsalli ja teksadega, vahtisin teda täiesti sõnatult. Lülitasin mootori välja ja ta kadus.

Miks ma sellest kirjutan? Sest minu meelest on huvitav, kuidas inimesed sutsuke ebaharilikemas olukordades käituvad. Mind häiris tookord ning isegi praegu veidi, et ma ei suutnud tollele mehele mitte midagi vastata. Üldse mitte midagi. Olin suures hämmingus. Mõnes mõttes justkui veidi hangunud olekus. Samas, enda lohutuseks, mul oli ju 37.6 palavik. Hea et vähemalt aru sain, milles probleem. Ei hangunud päris ära, vaid reaalselt tegingi seda, mis minu arusaamist järgi pidi kaasa tooma ühest poolpaljast mehest täiesti turvalisel viisil vabanemise. Mõtlesin toona hetkeks diiseli ja bensiini teemale, aga loobusin. Üldiselt olen teatud olukordades võimeline tõde taga ajama ka pisiasjades, aga… täiesti võõras ja ärritunud mees ja minul, halva enesetundega palavikuga tegelasel, väike laps lähedal, no ei ole vast mõistlik hetk targutama hakata. Põhjused loobumiseks tundusid head. Aga ma nii tahaks olla võimeline leidma õigeid sõnu. Mitte enese õigustamiseks, aga erinevate olukordade parimal viisil lahendamiseks. Võimalik, et too hetk seal autos oligi see hetk, kui vaikus ja lihtsalt tegutsemine oli parim vastus. Võimalik.

Siia ka väike puhkusepildike Hiiumaalt.

Üks kommentaar “Sõnad jäävad kurku kinni

  1. Minu kogemus on, et võõraste ärritunud meestega vaidlema hakates nad ärrituvad veelgi ja kogu kupatus võib eriti koledaks eskaleeruda, nii et ilmselt lahendasidki olukorra ainuõigel viisil :)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s