Lugemiselamus · Päev kajab

Henek Tomson “Minu Uus-Meremaa”


24-aastane Henek otsustab jalgsi läbida 3000kilomeetrise Te Araroal´i matkaraja Uus-Meremaal. Eesmärk on hakkama saada rahata. Põhivarustus on küll olemas, aga toit ja kõik muu, mis rajal võib vaja minna, peab tulema kuidagi teistmoodi. Tuleb ka, Uus-Meremaa kohalikud on ülevoolavalt südamlikud ja abivalmid, enamasti. Nad ei paku mitte ainult toitu ja peavarju, vaid ka tehnikavidinaid ja jalatseid. Noormees soovib end maksimaalselt proovile panna, nii ta läbib raja talvel, täiesti ekstreemsetes ilmastikuoludes, kasutades ööbimiseks sageli telki või matkamajasid, kus tihti puudus igasugune tuletegemise võimalus.

Kõik need loendamatud korrad, mil paksu lumevaibaalla kadunud raja läbimiseks otsustas mees hoopis kahlata pikki kilomeetreid läbi jääkülmade jõgede, tekitasid minus õõvastust. Talvel, saate aru, lume ja jääga, sammud saabastes läbi verdtarretavalt jäise vee, mis, muide, ei ulatu mitte alati pahkluudeni, vaid suisa VÖÖNI! Ja sul ei ole võimalik end õhtul tule paistel soojendada…. Minu aju tõrgub seda mõistmast. MIKS?! Püha müristus, Henek!? M I K S ?!!! Ja üldse – Kuidas Sa haigeks ei jäänud?! Vappekülmas läbiligunenuna kuskil magamiskotis lõdiseda… Üle minu mõistuse. Mina muidugi ei ole ka kahekümnendate alguses adrenaliininäljas noormees :) Olen rohkem selline suure veenmise peale kolm ööd nõus telgis veetma tegelane, juhul kui ei ole märg ja külm. Kui on üli-ideaalsed ilmastikuolud st soojad ööd, saaksin maksimaalselt ehk 5 ööd kuidagi hakkama. See oleks minu täielik lagi. Nüüd võib-olla saate aru, miks ägisen, kui siin üks, mis siis et väga sportlik inimene, ilma mingi erilise tungiva põhjuseta st vabatahtlikult seab ennast korduvalt üliohtlikesse olukordadesse. Miks?! Võiks ju matkata suvel mööda sama rada, oleks ilusam ka. Aga ei, noortel meestel on vaja end maksimaalselt proovile panna :)

Oma 145 päeva kestnud, kohati suisa surma trotsivale retkele, paneb mees väärilise punkti. Viimased 100km läbib ta söömata ja magamata.

Lisaks ekstreemsetele elamustele saab muidugi infot ka maa ajaloo, kultuuri, floora ja fauna kohta. Uus-Meremaa ilust ja võlust olin eelnevalt teadlik, kunagi tahtsin sinna väga minna (ilmselgelt oma kahekümnendates, onju), kas see ka teostub, on iseasi, sest tõesti-tõesti ma peaksin seal ju telgis ööbima, ega muidu õiget elamust ei saaks.


“Noormees, 99,9 protsenti inimestest isegi ei kaaluks sinna laviinimaastikule minemist. See on liiga ohtlik!” (169)

Püüdsin emotsioone talitseda ja pingeid maandada, aga ärevus oli suur. Kujutlustes kangastus elu ja surma riskirulett. Seda marsruuti peeti läbimatuks, aga ma tahtsin oma silmaga tunnistada, et see on võimatu ka minu jaoks. (177)

Videoklipp Henekist Uus-Meremaal. Vaadake ikka ekstremistist Henekit lähemalt ka, täiesti mõistlik ja meeldiv noormees tundub :).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s